Jímací zářezy, potrubí pro jímání podzemní vody
Jímací zářezy patří mezi horizontální jímadla vody, jejich užití bývá vhodné v místech, kde je nepropustné podloží v menší hloubce např. 3 - 8 m a výška zvodnatělé vrstvy je malá.
Každé jímání sestává z odkryvných prací, vlastního jímacího tělesa, které vodu zachytává a potrubí, které jí dál odvádí na určené místo. Většinou do přepadové či výtokové vázy (např. Karlovy Vary), případně věže (např. Františkovy Lázně) nebo akumulačních nádrží (viz. Klímkovice nebo Srní).
Na nepropustnou vrstvu se ukládá perforované jímací potrubí se štěrkovým odsypem, krytým geotextílií, na kterou se pokládá odvodňovací pero. Toto pero je nejčastěji z polyethylému 0 110 v tlakové řadě PN 10 odvádějící prosáklé povrchové vody.
Nad nepropustnou vrstvou je položena jímací roura (jímací potrubí), která je opatřena vtokovými otvory (viz. perforované potrubí - Perforation Václav Pospíšil).
Větší množství podzemních vod zachycuje průleznými či průchodovými galeriovými jímadly.
Jímací zářezy Srní prováděla Firma KVINT spol s.r.o. Vlachovo Březí.
Vybrané ilustrační realizace
- Datum
- 14.7.2023
Sběrné (perforované) potrubí Informace : Jímací zářezy ,podzemní prameniště slouží pro jímání menšího množství mělkých pozemních vod stékajícím po nepropustném podloží. Pramenní jímky se zřizují pro […]- Datum
- 11.11.2021
Akce : Intenzifikace podzemních prameništ´v CHKO BRDY, která řeší přes úpravnu vody v obci Strašice zásobuje „skupinový vodovod Rokycany“ pro zajištění přívodu pitné vody do měst […]