Trativod

Trativodní potrubí Perforation.
Vysokopevnostní trativodní potrubí Perforation ve spodní části s odtokovou kinetou.

Trativod je stavba tzv. podzemní, jež má za účel zejména odvést dešťovou a znečištěnou vodu z povrchu

V minulých stoletích se stavěla obydlí, domy a zemědělské usedlosti ve velké míře alespoň částečně podsklepené. Když se už při hloubení základu objevila voda, musela se odvést trativodem.
Druhý z příkladů použití trativodu je stavba cíleně vlhkého sklepa (např. pro uchování zeleniny a ovoce), kde je jistá míra vlhkosti žádoucí a tak většinou bývá zajištěna malou studánkou, do které se voda stahuje. Zde však může nastat příklad, že vlivem povětrnostních podmínek začne voda stoupat a bez trativodu by došlo k zatopení sklepa.
Základní úlohou trativodu je odvést rychle a nerušeně z objektu či ploch okolo objektu poměrně velké množství vody, a proto se navrhuje velikost trativodu na maximální přívalovou vlnu, která může vzniknout v nejnepříznivějších podmínkách dané lokality ať už se jedná o přívalové deště, rychlé tání sněhu a pod.

V dnešní době jsou trativody vyráběny z vysokopevnostního trativodního potrubí, případně vysokopevnostního drenážního potrubí v pevnosti SN4, SN8, SN10, SN12, SN16. Potrubí je dodáváno standardně v délkách 2, 3, 5, 6m. Napojení se provádí pomoci spojek, boční přítoky se napojují pomoci odboček.
Důležité upozornění: tento výrobek není flexibilní a při výstavbě je nutné použít kolena, která se dodávají ve standardních úhlech (15, 30, 45, 67 a 87 st.).


Vybrané realizace Potřebuji poradit

Přednosti trativodu PERFORATION

Předností trativodu PERFORATION je, že se vyrábí v několika technických provedení co do úhlu jímaní a vsakování nadbytečné vody:

Z nákresů je vidět, že odtéká pouze přebytečná voda a základní množství vody zůstává v půdě, v zemi, případně na pozemku, protože účelem výstavby trativodů není odvedení vody z pozemku, ale vytvoření regulace.

Trativod z vysokopevnostního potrubí Perforation mají pro jímání vody v perforované části štěrbiny obdélníkového tvaru nebo kruhového tvaru a zároveň mají odtokovou kinatu. Podstatnou záležitostí je, že trativod postavený z vysokopevnostního potrubí Perforation se nechá opětovně čistit a tím lze zajistit správnou funkčnost trativodního odtokového systému a i předejít k zneprůchodnění potrubí (např. hlodavci ).

Výraznou odlišností od drenážního potrubí z tzv. „husích krků“ je silnější šíře stěny, vrcholová tuhost, velice snadná manipulace ve výkopu při montáži a hlavně velmi pohodlné a rovnoměrné zajištení požadovaného spádu při instalaci. Vsákavost volného vstupu je 50cm3/1bm a více.
Odvod přebytečné vody je záhodno vést a vyvést v místě tak, aby to nijak neomezovalo sousedy, kteří mají zahradu nebo obydlí v těsné blízkosti.

Naše výrobky byly oceněny v roce 2011 prestižní cenou „Cena zdraví a bezpečného životního prostředí“.
Několik vybraných ukázkových realizací

Vybrané ilustrační realizace

9 Comments

 1. Dana napsal:

  Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak vyčistit nebo tzv protáhnout trativod. Koupili jsme zahrádku a máme tam zahradní sprchu s trativodem cca 10m, ale voda dobře neodtéká a nevíme kde je vývod. Trativod by měl vytékat za zahradu na louku. Myslíme si, že je asi něčím ucpaný a nevíme jak ho uvolnit. Máte s tím někdo zkušenosti? Děkuji za rady.

  • Perforation napsal:

   Trativody se dělaly kladením drenážních pálených trubek.Ty mohou být rozpadlé a zanešené, těžko je vyčistíte.Nejlépe bude trativod obnovit pomocí plastové speciální perforované trubky.Na louku trativod vyústěte jen pokud je louka Vaše a do trativodu nepůjde nic jiného…

   • Dana napsal:

    Děkuji za rady, nevím z čeho je ten tradivod dělaný, myslela jsem že jsou to nějaké trubky, ale byl dělán určitě více jak před 15 lety. Zkusíme to projet tou tryskou a tlakem vody. Myslela jsem, že se dá použít nějaké protahovadlo, nebo tak něco. Děkuji

    • Trativodem v původním slova smyslu bylo zařízení pro odvlhčování půdy, či nějakého místa. Trativod se původně nedělal z trubek, ale například z kamenů, písku, nebo i dřeva – tři kulatiny složené k sobě zasypané kamením umožňovaly průtok vody. Takže je možné, že Váš trativod pokud není z trubek – pak je to meliorace – takto nepůjde vyčistit, budete jej muset vykopat a obnovit.

 2. Jirka napsal:

  Před cca 20 letyjsem dělal trativod tak, že jsem vykopal jámuca 0,75 M3, vyplnil ji velkými kameny, nahoru dal malé a zasypalto cca 30 cm hlíny (do úrovně terénu). Je to navíc ve zvětralé břidlici a funguje bez problémů dodnes jako přepad za dvěma usazovacími nádržemi na splaškovou vodu ze dvou domácností. Tehdy jsem uvažoval í nad tím, že tam dám místo kamenů hrubý koks-také se prý používá

 3. Veronika napsal:

  Dobry den, konecne jsem nasla nejake diskuzni forum, ktere se tyka trativodu.Koupili jsme minuly rok chatu a je tam take reseny odpad TRATIVODEM, bohuzel voda neodtika, je to reseno 2,5 m skruzemi, ktere jsou zapusteny v zemi a dno je betonove desky, ale bohuzel nejde poznat odtok, nevite co na vycisteni pouzit, vyzkousili jsme enzymy/nezabralo/, budu vdecna za vsechny rady, dekuji

  • Perforation napsal:

   Skruže zapuštěné do země(jak popisujete) nejsou trativodem, ale obyčejnou jímkou na odpadní splašky.Jímka se musí čas od času vyčerpávat.Trativod byl popsán výše.Do trativodu může být sveden okap dešťové vody a slouží celá léta bez problémů.Splašky všeho druhu bez jímky trativod záhy ucpou.Jímka by měla být dvoukomorová, předčištěný obsah druhé komory teprve vyvést do trativodu.I ten se ale časem zanáší a přestává fungovat.Nejlepší informace podá stavební úřad.

 4. Anonym napsal:

  prosím o cenovou nabídku – trativod potrubí 100 mm, délka 2300 m. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *