Trativod
Trativodní potrubí Perforation.
Vysokopevnostní trativodní potrubí Perforation ve spodní části s odtokovou kinetou.
Trativod je stavba tzv. podzemní, jež má za účel zejména odvést dešťovou a znečištěnou vodu z povrchu
V minulých stoletích se stavěla obydlí, domy a zemědělské usedlosti ve velké míře alespoň částečně podsklepené. Když se už při hloubení základu objevila voda, musela se odvést trativodem.
Druhý z příkladů použití trativodu je stavba cíleně vlhkého sklepa (např. pro uchování zeleniny a ovoce), kde je jistá míra vlhkosti žádoucí a tak většinou bývá zajištěna malou studánkou, do které se voda stahuje. Zde však může nastat příklad, že vlivem povětrnostních podmínek začne voda stoupat a bez trativodu by došlo k zatopení sklepa.
Základní úlohou trativodu je odvést rychle a nerušeně z objektu či ploch okolo objektu poměrně velké množství vody, a proto se navrhuje velikost trativodu na maximální přívalovou vlnu, která může vzniknout v nejnepříznivějších podmínkách dané lokality ať už se jedná o přívalové deště, rychlé tání sněhu a pod.
V dnešní době jsou trativody vyráběny z vysokopevnostního trativodního potrubí, případně vysokopevnostního drenážního potrubí v pevnosti SN4, SN8, SN10, SN12, SN16. Potrubí je dodáváno standardně v délkách 2, 3, 5, 6m. Napojení se provádí pomoci spojek, boční přítoky se napojují pomoci odboček.
Důležité upozornění: tento výrobek není flexibilní a při výstavbě je nutné použít kolena, která se dodávají ve standardních úhlech (15, 30, 45, 67 a 87 st.).
Přednosti trativodu PERFORATION
Z nákresů je vidět, že odtéká pouze přebytečná voda a základní množství vody zůstává v půdě, v zemi, případně na pozemku, protože účelem výstavby trativodů není odvedení vody z pozemku, ale vytvoření regulace.
Trativod z vysokopevnostního potrubí Perforation mají pro jímání vody v perforované části štěrbiny obdélníkového tvaru nebo kruhového tvaru a zároveň mají odtokovou kinatu. Podstatnou záležitostí je, že trativod postavený z vysokopevnostního potrubí Perforation se nechá opětovně čistit a tím lze zajistit správnou funkčnost trativodního odtokového systému a i předejít k zneprůchodnění potrubí (např. hlodavci ).
Výraznou odlišností od drenážního potrubí z tzv. „husích krků“ je silnější šíře stěny, vrcholová tuhost, velice snadná manipulace ve výkopu při montáži a hlavně velmi pohodlné a rovnoměrné zajištení požadovaného spádu při instalaci. Vsákavost volného vstupu je 50cm3/1bm a více.
Odvod přebytečné vody je záhodno vést a vyvést v místě tak, aby to nijak neomezovalo sousedy, kteří mají zahradu nebo obydlí v těsné blízkosti.
Naše výrobky byly oceněny v roce 2011 prestižní cenou „Cena zdraví a bezpečného životního prostředí“.
Vybrané ilustrační realizace
- Datum
- 14.7.2021
Jednalo se o 2 studny o hloubce 13m. Byly vyrobeny dle podnikových norem „Firmy Václav Pospíšil Perforation“ PN 8-01/01, PN 8-03/11, PN 7-99/1.- Datum
- 21.6.2016
Korugované roury (roury s profilovou stěnou), DN 315, 250 a 160
Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak vyčistit nebo tzv protáhnout trativod. Koupili jsme zahrádku a máme tam zahradní sprchu s trativodem cca 10m, ale voda dobře neodtéká a nevíme kde je vývod. Trativod by měl vytékat za zahradu na louku. Myslíme si, že je asi něčím ucpaný a nevíme jak ho uvolnit. Máte s tím někdo zkušenosti? Děkuji za rady.
Trativody se dělaly kladením drenážních pálených trubek.Ty mohou být rozpadlé a zanešené, těžko je vyčistíte.Nejlépe bude trativod obnovit pomocí plastové speciální perforované trubky.Na louku trativod vyústěte jen pokud je louka Vaše a do trativodu nepůjde nic jiného…
Děkuji za rady, nevím z čeho je ten tradivod dělaný, myslela jsem že jsou to nějaké trubky, ale byl dělán určitě více jak před 15 lety. Zkusíme to projet tou tryskou a tlakem vody. Myslela jsem, že se dá použít nějaké protahovadlo, nebo tak něco. Děkuji
Trativodem v původním slova smyslu bylo zařízení pro odvlhčování půdy, či nějakého místa. Trativod se původně nedělal z trubek, ale například z kamenů, písku, nebo i dřeva – tři kulatiny složené k sobě zasypané kamením umožňovaly průtok vody. Takže je možné, že Váš trativod pokud není z trubek – pak je to meliorace – takto nepůjde vyčistit, budete jej muset vykopat a obnovit.
Před cca 20 letyjsem dělal trativod tak, že jsem vykopal jámuca 0,75 M3, vyplnil ji velkými kameny, nahoru dal malé a zasypalto cca 30 cm hlíny (do úrovně terénu). Je to navíc ve zvětralé břidlici a funguje bez problémů dodnes jako přepad za dvěma usazovacími nádržemi na splaškovou vodu ze dvou domácností. Tehdy jsem uvažoval í nad tím, že tam dám místo kamenů hrubý koks-také se prý používá
Dobry den, konecne jsem nasla nejake diskuzni forum, ktere se tyka trativodu.Koupili jsme minuly rok chatu a je tam take reseny odpad TRATIVODEM, bohuzel voda neodtika, je to reseno 2,5 m skruzemi, ktere jsou zapusteny v zemi a dno je betonove desky, ale bohuzel nejde poznat odtok, nevite co na vycisteni pouzit, vyzkousili jsme enzymy/nezabralo/, budu vdecna za vsechny rady, dekuji
Skruže zapuštěné do země(jak popisujete) nejsou trativodem, ale obyčejnou jímkou na odpadní splašky.Jímka se musí čas od času vyčerpávat.Trativod byl popsán výše.Do trativodu může být sveden okap dešťové vody a slouží celá léta bez problémů.Splašky všeho druhu bez jímky trativod záhy ucpou.Jímka by měla být dvoukomorová, předčištěný obsah druhé komory teprve vyvést do trativodu.I ten se ale časem zanáší a přestává fungovat.Nejlepší informace podá stavební úřad.
prosím o cenovou nabídku – trativod potrubí 100 mm, délka 2300 m. Děkuji
Dobrý den,
omlouvám se za pozdní reakci na nabídku trativodů.
sdělte zda to je ještě aktuální či nikoliv. V případě ,že ano sdělte další informace.